Tipy a rady
Domov | Tipy a rady

Trocha odbornosti pre Vás od nás :-)

TÉMA 01.HERNIA DISKU, VYSUNUTÁ PLATNIČKA

Platničky nám slúžia na absorbovanie nárazov stavcov o seba, ktoré vznikajú pri chôdzi, behu ale aj pri bežnom fungovaní. Sú dôležité pri pohyblivosti chrbtice na všetky strany. Medzistavcová platnička je tvorená pevným vonkajším väzivovým prstencom a rôsolovitým vnútorným jadrom. Je zo 70-90% v závislosti od veku tvorená vodou, takže dostatočná hydratácia tela je veľmi dôležitá.

K hernii disku dochádza vtedy, keď sa jadro platničky posunie mimo strednej časti a dochádza k vyčnievaniu cez tzv. platničkový prstenec.

Aké sú príznaky hernie disku?

Poškodené medzistavcové platničky sú častým problémom. Najväčšiu chybu, ktorú ľudia s touto diagnózou robia je, že si vyvolávajú a dráždia bolesť pri bežných denných činnostiach.

Preto je veľmi dôležité dodržiavať správne stereotypy, správne držania tela, správne dvíhanie bremien teda inak povedané školu chrbta počas celého dňa.

K najdôležitejšej časti terapie liečby vysunutia platničiek patrí správne cvičenie, ktoré je zostavené presne na mieru. Cvičením dokážeme zmierniť útlak na poškodenú platničku, podporiť regeneračné procesy tela, posilniť svalstvo, vďaka čomu sa zmierni celková záťaž na chrbticu. Najdôležitejšie pravidlo pri cvičení je cvičiť po bolesť a nedráždiť prípadnú bolesť vyžarujúcu do nohy. Tá je spôsobená dráždením nervu, vašou poškodenou platničkou. Cieľom správne zostavených cvikov je sa cítiť lepšie a bolesť vyžarujúca do nohy sa musí zlepšiť

K ďalšej odporúčanej terapii je chôdza. Pri chôdzi dochádza k prirodzenej mobilizácii kĺbov a chrbtice, zapájaniu svalstva a vyživeniu platničiek. Primárnym zdrojom výživy platničiek je pohyb. Pri ňom sa platničky stláčajú a odtláčajú a tým dochádza k tzv. osmotickému javu, kedy ich bunky nasávajú živiny, potrebné pre jej správnu funkciu. Pri zaradení chôdze do bežného života môžu nastať dve situácie. Jedna keď pocítite zlepšenie bolesti hneď a druhá keď sa bolesť po nejakej dobe chôdze prejaví. Aj v druhom prípade je možné chôdzu naďalej do života zaraďovať, ale treba ísť na to postupne, aby sme bolesť nerozdráždili. Dĺžku chôdze si nastavte tak aby ste prestali, keď sa bolesť prejaví a každým dňom sa snažíme dobu chôdze predĺžiť.

TÉMA 02.SENZOMOTORICKÉ KOBERCE

Senzorický Koberec pre Deti aj Dospelých

Zažite unikátnu kombináciu zábavy a terapie s naším senzorickým kobercom, ktorý je navrhnutý tak, aby podporoval zdravý rozvoj a pohodu nielen detí, ale aj dospelých.

Výhody Senzorického Koberca

Náš senzorický koberec je viac než len hračka – je to nástroj pre rozvoj a relaxáciu. Tento koberec:

Vlastná Výroba Našimi Fyzioterapeutmi

Každý senzorický koberec je vyrábaný s láskou a odbornými znalosťami našich skúsených fyzioterapeutov. Naše produkty kombinujeme s najnovšími poznatkami zo západnej medicíny a individuálnym prístupom, čo zabezpečuje, že každý koberec spĺňa najvyššie štandardy kvality a efektivity.

Cvičenie Hraním

Senzorický koberec je dokonalým spojením cvičenia a hry, kde zábava nepozná hraníc. Či už sa jedná o skupinovú terapiu v rámci rodiny alebo individuálne hodiny, tento koberec prinesie do vášho domova kúsok rehabilitačného centra.

Pridajte sa k nám v PegyRehab, kde sa zameriavame na to, aby sme vám a vašej rodine poskytli najlepšiu starostlivosť a podporu na ceste k zdravšiemu a šťastnejšiemu životu.

TÉMA 03.ORGANIZUJEME ODBORNÉ PREDNÁŠKY

Školenia, či už pre pedagógov alebo aj pre samotné mamičky, ohľadne psychomotoriky a zdravého vývinu detí. Poruchy pohybového systému je totiž dôležité riešiť už v rannom detstve. Eliminovanie najčastejších problémov ako je plochá noha, vpadnuté vbočené členky, špičkovanie s následným skrátením Achillových šliach, vytáčanie špičiek pri chôdzi von alebo naopak zakopávanie o padajúcu sa špičku smerom dnu,hypermobilitu členkov a kolien alebo deformácie v oblasti chodidla .Všetkým týmto chybám sa deti budú vyhýbať vhodnou prevenciou, ktorú si u nás na školení osvoja a aj dostanú opísané v skriptách.